HomeSağlıklı Yaşam

HES kodu nasıl alınır?

my-portfolio

Savunma Sanayi Fuarı
İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy
Türkiye’nin İlk Silahlı İnsansız Deniz Aracı ULAQ, Füze Atışlarına Hazır

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge sonrası İstanbul’da tüm kamu kurum ve kuruluşlarında HES kodu zorunlu hale getirilmişti. Ardından açıklanan kararla şehir içi toplu ulaşım araçlarında, kişiselleştirilmiş akıllı seyahat kartı kullanılan şehirler ile ülke genelindeki kamu, özel tüm konaklama tesislerine kabullerde HES kodu zorunluluğu getirildi. Peki HES kodu alma işlemi nasıl yapılır?

Corona virüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında İstanbul’da valilik, kamu kurum ve kuruluşlarına girişte, HES kodu şartı getirilmişti.

Alınan son kararlarla birlikte alışveriş merkezlerine girişte HES kodu uygulamasına geçilecek. 15 Ocak’a kadar HES kodunu İstanbulkart’ına tanımlamayanlar toplu taşıma araçlarını kullanamayacaklar.

Hayat Eve Sığar (HES) kodu, Valilik, Kaymakamlıklar, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro II. Bölge Müdürlüğü, İlçe Nüfus Müdürlükleri ve İlçe Tapu Müdürlüklerine randevu talepleri öncesi ve bu kurumlara girişlerde zorunlu, ayrıca AVM’lere girişlerde de HES kodu istenecek. Ayrıca adliyelere ve istinaf mahkemelerine HES koduyla giriş yapılması şartı getirildi.

HES KODU ALMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Peki Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden HES kodu nasıl alınır?

İşte adım adım yapmanız gerekenler…

HES kodu nasıl alınır? (e-Devlet ile HES kodu alma) 

HES KODU NASIL ALINIR?

1- Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden ‘HES Kosu İşlemleri’ bölümüne girin.

2- Karşınıza çıkan ekranda ‘HES Kodu Oluştur’ butonuna tıklayın.

Bu işlemi SMS yolu ile yapmak için izlemeniz gereken adımlar ise şöyle…

HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla TC kimlik numaranızı, TC Kimlik Seri numarasının son 4 hanesini ve Paylaşım süresini gün sayısı olarak yazıp 2023’e SMS atın.

Hes kodu nasıl alınır

 

 

Önceki Gönderi
Sonraki Gönderi

YORUMLAR

SİTE YORUMLARI: 0