HomeVideo Galeri

Tamamen Yerli Üretim Olan 10 Milli Silahımız

Yerli Ve Milli

my-portfolio

Sarıkamış şehitlerimize saygı ve rahmetle
Zarova Köprüsü, Şirvan Barajı ve HES, Lineer Metal Çinko Üretim Tesisi
IDEF ‘de TÜMOSAN , Yerli Motor Projelerinde Son | Pusat Hibrit ve Dahası

Türkiye uzun yıllardır zırhlı araç,uçak, silah gibi büyük sanayi gerektiren araç ve gereçleri kendi üretemediği için yurt dışından alıyordu. Fakat son yıllarda üretme anlamında ciddi adımlar adım atılmış durumda. Günümüzde pek bilinmese de Türk Silahlı Kuvvetleri için pek çok silah Türk mühendisler tarafından tamamen yerli malzemelerle üretilmekte. İşte bu silahlardan bazıları…

MPT

Türk Silahlı Kuvvetlerinin bu silahın sır gibi tutulan projesi amerikalı bir Silah şirketine kaçak olarak satılmaya çalışılırken yakalandı ve bir fabrika müdürü tutuklandı.

BORA-12

Makine ve Kimya endüstrisi kurumu tarafından geliştirilen türkiyenin ilk keskin nişancı tüfeğidir. Ayrıca Bora 12 Azerbaycan ordusuna da ihraç edilmekte ve Azerbaycan ordusunda da aktif olarak kullanılmaktadır.

COBRA – ZIRHLI TEKERLEKLİ ARAÇ

Türk Silahlı Kuvvetlerinin istekleri doğrultusunda yol ve doğa şartlarında sorunsuz bir şekilde ilerleyebilmek için Otokar tarafından Kobra tasarlandı.

ANKA İNSANSIZ HAVA ARACI

Tehlikli bölgelerde keşif, gözetleme ve hedef tespiti için geliştirilen Anka Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından yapıldı.

T129 ATAK HELİKOPTERİ

Türk Havacılık ve Uzay sanayi tarafından üretilen bu helikopter taarruz için üretilmiş bir araçtır. Hafif ve diğer helikopterlere göre çok daha hızlı ilerleyebilmektedir. Aynı zamanda manevra kabiliyeti de yüksektir.

ALTAY MİLLİ TANK

2007 yılında Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi tarafından başlatılan çalışmalar sayesinde modern savaş meydanlarına uygun bu tank ortaya çıktı. Ağır bir ana muharebe tankı olan Altayın diğer tankların aksine hareket kabiliyeti yüksektir.

SOM Füzesi

Her parçası Tübitak tarafından geliştirilen Som füzesi şu anda seri üretimde ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterine girmiş durumda. Bu füzenin 300 Km menzili bulunuyor.

MİLGEM MİLLİ GEMİ

Milli ve Gemi kelimelerinden ortaya çıkan Milgem’in 2004 yılında büyük bir gizlilikle çizimleri bitirildi. 2005 yılında ise inşa süreci başladı. Tf X Avcı Uçağı Türk Silahlı Kuvvetlerinin elinde bulunan f16 ların 2030’lu yıllarda emekliye ayrılması üzerine. Yine dışarıdan uçak almak yerine bu tarihten itibaren göklerde kendi uçağımız ile uçmak hedefleniyor.

YORUMLAR

SİTE YORUMLARI: 0