HomeTeknoloji

TRG-230-iHA hedefi tam isabetle vurdu

Trg 230 iha

my-portfolio

Baykar'a ait Akıncı TİHA'dan ateşlenen ve Roketsan tarafından üretilen, Türkiye'nin ilk havadan karaya süpersonik füzesi olan TRG-230-iHA ile 100 kilo

MİLLİ MUHARİP UÇAK
ANKA-3 İnsansız Savaş Uçağı
İMECE Uydusu Uzaya Fırlatıldı

Baykar’a ait Akıncı TİHA’dan ateşlenen ve Roketsan tarafından üretilen, Türkiye’nin ilk havadan karaya süpersonik füzesi olan TRG-230-iHA ile 100 kilometre üzerindeki hedef tam isabetle vuruldu.

Ankara

Roketsan’ın Twitter hesabından, TRG-230-İHA füzesinin atışına ilişkin paylaşım yapıldı.

Bayraktar’ın Akıncı TİHA’sından ilk atışı yapılan ve Türkiye’nin ilk havadan karaya süpersonik füzesi olan #TRG230IHA ile 100 kilometre üzerindeki hedefin tam isabetle vurulduğu bildirilen paylaşımda, “Milli mühendislik kabiliyetlerimizle sınırları aşmaya devam ediyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Edinilen bilgiye göre, Çorlu’da Baykar Tesislerinden havalanan AKINCI TİHA, Sinop açıklarında 25 bin feet irtifadan TRG-230-İHA füzesini ateşlendi. Böylece TİHA’dan bırakıldıktan sonra havada otonom ateşlenme yeteneği ile süpersonik hızda, kritik hedeflere kısa sürede etki etme kabiliyet SİHA’lara kazandırıldı.

Etkili menzili 20 kilometre ile 150 kilometre arası olan TRG-230-İHA füzesi, hedefe nokta vuruş hassasiyetiyle ulaşıyor.

Gerçekleştirilen atış, Türkiye’de havadan karaya atılan ilk balistik süpersonik füze olma özelliğini taşıyor.

Önceki Gönderi
Sonraki Gönderi

YORUMLAR

SİTE YORUMLARI: 0