HomeTeknoloji

ANKA-3 İnsansız Savaş Uçağı

Anka 3 İnsansız Savaş Uçağı

my-portfolio

TUSAŞ, ANKA-3 İnsansız Savaş Uçağının ilk fotoğrafını paylaştı. ANKA-3’ün bu yıl ilk uçuşunu gerçekleştirmesi planlıyor. Türk Havacılık ve Uzay San

MİLLİ MUHARİP UÇAK
İMECE Uydusu Uzaya Fırlatıldı
TRG-230-iHA hedefi tam isabetle vurdu

TUSAŞ, ANKA-3 İnsansız Savaş Uçağının ilk fotoğrafını paylaştı. ANKA-3’ün bu yıl ilk uçuşunu gerçekleştirmesi planlıyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen ANKA-3 İnsansız Savaş Uçağı’nın ilk gerçek fotoğrafı paylaştı. Yerli imkanlarla geliştirilen uçan kanat formundaki ANKA-3’ün, bu yıl içerisinde ilk uçuşunu gerçekleştirmesi hedefleniyor. Paylaşılan fotoğrafta ANKA-3’ün dış silah istasyonlarında, 2 adet Süpersonik İnsansız Hava Aracı bulunduğu gözüküyor.

Anka 3 İnsansız Savaş Uçağı

ANKA-3 İnsansız Savaş Uçağı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Kasım 2023’te SavunmaSanayiST.com’a yaptığı açıklamada, TUSAŞ’ın bir insansız savaş uçağı geliştirdiğini ilk kez açıklamıştı. Başkan Demir, TUSAŞ’ın insansız savaş uçağı ile ilgili olarak ‘Bekleyin onu, o da hatta.” açıklamasında bulunmuştu.

 

 

 

 

Anka 3 İnsansız Savaş Uçağı

ANKA-3 İnsansız Savaş Uçağı

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgilere göre; TUSAŞ’ın İnsansız Savaş Uçağı, yaklaşık 7 tonluk bir azami kalkış ağırlığına sahip olacak. 2023’ün ikinci çeyreği içerisinde ilk uçuşunu gerçekleştirmesi beklenen insansız savaş uçağı, ANKA’dan elde edilen tecrübeler ışığında geliştiriliyor.

 

 

 

ANKA-3, ağırlıklı olarak hava-yer görevleri için geliştiriliyor. Bu doğrultuda, derin taarruz (deep-strike) ve düşman hava savunmasının imhası/bastırılması (DEAD/SEAD) misyonları uçağın ana taarruz kabiliyetlerinden olacak.

 

Anka 3 İnsansız Savaş Uçağı

ANKA-3 İnsansız Savaş Uçağı

ANKA-1 projesi kapsamında geliştirilen ANKA MALE İHA, halihazırda Türk Silahlı Kuvvetleri, İçişleri Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından aktif olarak kullanılıyor. Ayrıca şu ana kadar 3’ten fazla ülkeye de ihracatı gerçekleştirildi. ANKA-2 Projesi kapsamında geliştirilen AKSUNGUR İHA ise Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından aktif olarak kullanılıyor. Ayrıca 2 ülkeye de ihracatı gerçekleştirildi.

www.enucuzwebsayfasi.com.tr

Önceki Gönderi

YORUMLAR

SİTE YORUMLARI: 0